Ile może potrwać budowa domu?

ile trwa budowa domu
Spis treści

Budowa domu to proces skomplikowany i czasochłonny, który wymaga precyzyjnego planowania na każdym etapie. Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez przyszłych inwestorów jest: ile tak naprawdę może potrwać budowa domu? Czas realizacji zależy od wielu czynników, takich jak technologia budowlana, warunki pogodowe, dostępność ekipy budowlanej oraz wybrany projekt. W tym artykule omówimy, jakie etapy budowy mają największy wpływ na czas realizacji inwestycji oraz jak zaplanować harmonogram prac, aby proces przebiegł sprawnie i bez zbędnych opóźnień.

Dlaczego warto stworzyć harmonogram prac budowlanych?

Budowę domu można nieco przyspieszyć, tworząc harmonogram czynności, jakie trzeba wykonać, czyli inaczej plan działania z podziałem na tygodnie, a nawet dni, uwzględniający zakres poszczególnych zadań i daty ich zakończenia. Pomoże on ustalić kosztorys postawienia budynku, terminy wizyt inspektora nadzoru oraz dostaw materiałów budowlanych we właściwej kolejności i z wyprzedzeniem, a także planowany czas odbioru obiektu. Aby wszystko zakończyło się powodzeniem, należy zadbać o prawidłową organizację pracy, lecz istotną rolę odgrywają również warunki pogodowe. W celu uniknięcia niemiłych niespodzianek warto zostawić niewielki margines błędu z powodu różnych nieprzewidzianych zdarzeń.

Ile trwa budowa domu – czas trwania poszczególnych etapów przedsięwzięcia

Do stwierdzenia, jak długo może trwać budowa domu, potrzebne są precyzyjne wytyczne, jednak zwykle przedziały czasowe, w jakich wykonuje się kolejne etapy prac wyglądają w następujący sposób:

  • przeprowadzenie czynności do stanu zerowego – od 2 do 4 tygodni
  • wykonanie prac do stanu surowego otwartego – nawet do 6 miesięcy
  • zrobienie zadań do stanu surowego zamkniętego – ok. 2 miesięcy
  • wykończenie – od ok. 2 tygodni do 2 miesięcy

Duży wpływ na to, ile lat może trwać budowa domu, ma rodzaj budynku, a konkretnie poziom trudności jego bryły, liczba kondygnacji czy technologia użyta w trakcie czynności. Budowa metodą tradycyjną zazwyczaj trwa 2 lata, a najwięcej czasu trzeba poświęcić na postawienie budynku pasywnego, bowiem energooszczędna technologia wiąże się z obowiązkiem wykorzystania innych materiałów, a także zrobienia bardziej precyzyjnej izolacji i dodatkowych instalacji, więc chcąc się szybciej przeprowadzić, lepiej postawić na dom modułowy.

Przy tworzeniu harmonogramu warto uwzględnić również założenia budżetowe, z powodu których sporo inwestorów decyduje się rozłożyć czynności na 2 sezony. W pierwszym roku doprowadzają obiekt do stanu surowego zamkniętego, a w drugim zajmują się jego wykończeniem, choć niektórym udaje się skończyć całą inwestycję w czasie kilku lub maksymalnie kilkunastu miesięcy.

Budowa domu – ile trwa przy użyciu technologii tradycyjnej?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – ile czasu trwa budowa domu, gdyż wiele zależy od założeń inwestora, który może nastawić się na szybką realizację lub rozłożyć czynności na kilka lat. Stawianie budynku z wykorzystaniem tradycyjnej technologii jest zwykle bardzo czasochłonne z uwagi na prace mokre, takie jak betonowanie, murowanie czy tynkowanie, pomiędzy którymi potrzebne są przerwy umożliwiające wilgoci odparowanie, przez co poszczególne etapy trwają znacznie dłużej.

Aby dowiedzieć się, jak długo trwa budowa domu, w pierwszej kolejności należy się skupić na czasie doprowadzenia inwestycji do stanu zerowego, co zajmuje od 2 do 4 tygodni, a na ten etap skladają się następujące czynności:

  • wyrównanie i przygotowanie terenu, które trwa od 2 do 4 dni
  • wytyczenie obiektu oraz ułożenie betonowego podkładu – 1 dzień
  • deskowanie – 2-3 dni
  • zrobienie fundamentów – ok. 2 tygodni, biorąc pod uwagę 3-dniową przerwę pomiędzy wylaniem fundamentu a budową ścian fundamentowych
  • przygotowanie przejść instalacyjnych – 1-2 dni
  • izolacja w pionie i poziomie – 2 dni
  • wyprowadzenie instalacji podposadzkowej – 1 dzień
  • zabezpieczenie ścian za pomocą gruntu – 2-3 dni

Na prace, które wykonuje się, aby dom był w stanie surowym otwartym trzeba poświęcić już znacznie więcej czasu, a czasami nawet pół roku, jednak najmocniej widać tutaj efekty prac. Na tym etapie konieczne jest:

  • murowanie ścian nośnych, stropów i kominów – 5-10 tygodni na jednej kondygnacji
  • pielęgnacja stropu oraz zrobienie schodów – 2 tygodnie
  • budowa ścian kolankowych – od 4 do 7 dni, pamiętając o 2-tygodniowej przerwie
  • przygotowanie więźby dachowej i położenie pokrycia – od 2 do 6 tygodni po następnych 2 tygodniach przerwy

Chcąc, aby dom osiągnął stan surowy zamknięty, należy zamontować w nim okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe. Wszelkie czynności na tym etapie trwają co najmniej 2 tygodnie, a inwestycja jest już na półmetku. W przypadku budowy do stanu deweloperskiego granica może przesunąć się do 4 tygodni, a budynek trzeba precyzyjnie zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, kradzieżą stolarki czy ingerencją nieproszonych gości.

Wykończenie domu może zająć od 2 miesięcy do nawet pół roku, co zależy od powierzchni, liczby pomieszczeń, poziomu skomplikowania bryły i przewidywanych instalacji. Należy tutaj szczególnie wziąć pod uwagę:

  • zamontowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej, wentylacji oraz ogrzewania, co zajmuje od 3 do 4 tygodni
  • zrobienie podłóg, posadzek, wylewek, a także tynkowanie czy malowanie – od 2 do 3 miesięcy
  • ocieplenie elewacji – od 2 tygodni do 2 miesięcy

Proces może zakończyć się szybciej w przypadku zapewnienia równoczesnych prac kilku zespołom. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwe opóźnienie jednego z wykonawców, co spowoduje przesunięcie się całego harmonogramu o kilka tygodni, choć czasami można zapobiec, zmieniając kolejność poszczególnych czynności.

jak długo może trwać budowa domu

Ile zajmuje budowa domu szkieletowego i budynku z bali?

Domy szkieletowe są coraz popularniejsze, a ich główną zaletą jest szybkość wykonywania danych zadań. Ich budowa zwykle trwa ok. 6 miesięcy, lecz przy dużych i skomplikowanych budynkach, czas może się przedłużyć do 9 miesięcy, co jest i tak dużo krótszym okresem niż w przypadku stawiania budynku metodą tradycyjną. Wiele osób zastanawia się także, ile czasu zajmuje budowa domu z bali, a na doprowadzenie takiego budynku do stanu surowego wystarczy poświęcić maksymalnie 4 tygodnie. Zbędne jest tutaj przeprowadzanie prac mokrych po przygotowaniu fundamentu i podłogi, w związku z czym czynności można wykonywać nawet zimą.

Ile może trwać budowa domu z prefabrykatów i z keramzytu?

Zastanawiając się, ile trwa budowa domu, należy podkreślić, że czynności budowlane można przyspieszyć, decydując się na dom z części prefabrykowanych. Jeśli chodzi o gotowe budynki, to używa się różnych technologii, stosując wiele materiałów, jednak zazwyczaj wznoszenie konstrukcji zajmuje tylko kilka dni, a wykończenie domu – ok. 2-3 miesiące. Na budowę domu z keramzytu trzeba z kolei poświęcić od 5 do 8 tygodni w zależności od poziomu trudności, więc jest to znacznie szybsze rozwiązanie w porównaniu do technologii tradycyjnej.

Co ma największy wpływ na czas budowy domu jednorodzinnego?

Znacznie szybsze od budowy domu metodą gospodarczą jest postawienie budynku przez profesjonalną firmę. Zajęcie się tym przedsięwzięciem na własną rękę może pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy, lecz wydłuża cały proces.

Precyzyjny czas budowy obiektu zależy od kilku czynników, które dzieli się na 3 podstawowe grupy: kwestie finansowe, sprawy technologiczne i aspekty pogodowe. W przypadku braku nieprzewidzianych zdarzeń, można postawić budynek w ciągu 1 sezonu, lecz potrzebny jest do tego prawidłowo opracowany plan, a także skoordynowane prace i zaangażowany zespół budowlany, a najlepiej kilka zespołów. Przerwy technologiczne są nieodłącznym elementem tego procesu, lecz skumulowanie niektórych czynności może doprowadzić do przyspieszenia całego przedsięwzięcia.

Co zwykle wpływa na wydłużenie czasu budowy domu?

Jest wiele możliwych przyczyn przedłużającego się stawiania budynku, a należy do nich tzw. czynnik ludzki. W każdej inwestycji bierze udział sporo osób, takich jak projektant, grupy wykonawców czy inwestor i mogą one doprowadzić do zmian w harmonogramie. Czasami trzeba bowiem wprowadzić korekty w projekcie, a może także dojść do błędów komunikacyjnych lub wydłużenia procesu decyzyjnego.

Przedłużająca się inwestycja może doprowadzić do przekroczenia zakładanego wcześniej budżetu, czego konsekwencją mogą być kłopoty z kupnem następnych materiałów budowlanych, wypłacaniu wynagrodzenia specjalistom czy rozliczeniem raty kredytu, a w ostateczności opóźnienia.

Sporym problemem mogą być również trudne warunki atmosferyczne prowadzące do zdecydowanego zaburzenia harmonogramu czynności, a nawet ich przerwania lub zniszczenia zrobiony już części.

Do czego mogą doprowadzić opóźnienia w budowie domu?

W prawie budowlanym brakuje informacji o przedziale czasowym, w jakim należy sfinalizować inwestycję, jednak możliwe opóźnienia w czynnościach mogą być przyczyną poważnych konsekwencji, zwłaszcza finansowych. Oznaczają one bowiem straty dotyczące stale rosnących cen materiałów budowlanych i wzrostu kosztów kredytu hipotecznego. W różnych sytuacjach brak opcji wprowadzenia wiąże się również z ponoszeniem wydatków na inne – tymczasowe lokum. Trzeba także zwrócić uwagę na cenę polisy, która może okazać się przydatna, jeśli chodzi o dom stanie surowym zamkniętym, gdyż w takiej sytuacji obiektem zainteresowania złodziei są materiały budowlane, stolarka czy narzędzia.

Czego należy unikać, aby zapobiec opóźnieniom?

Wszystkie inwestycje budowlane są w jakimś stopniu nieprzewidywalne, jednak pewnym problemom można zapobiec, likwidując kilka podstawowych błędów. Przy tworzeniu harmonogramu czynności należy uwzględnić pewien margines na możliwe kilkudniowe opóźnienia. Podobną zasadę trzeba stosować, planując budżet, bowiem przyda się pewne zabezpieczenie pozwalające na pokrycie ewentualnych różnic w kwotach, a do tego warto niektóre materiały kupić z odpowiednim wyprzedzeniem. Wszystkie szczegóły odnośnie przebiegu zadań i daty ich zakończenie należy ustalić na piśmie z zespołem budowlanym.

Jaka pora roku będzie najlepsza na początek budowy domu?

Inwestorzy przy planowaniu rozpoczęcia budowy domu biorą pod uwagę wiele kryteriów, a niektórzy z nich na początek prac wybierają nawet jesień, czego raczej się odradza. Warto zacząć czynności wczesną wiosną, tj. w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia ze względu na coraz dłuższe dni i mniejsze ryzyko przymrozków. Niezwykle istotną rolę odgrywa w tym przypadku temperatura, gdyż zbyt niska może doprowadzić do zamarzania wody w gruncie oraz zaprawach. Dobrze więc poczekać z wykonywaniem zadań, gdy na dworze jest -5ºC. Decydując się na ruszenie z pracami w tym czasie, znacznie zwiększa się szanse na zamknięcie stanu surowego jeszcze w tym samym roku.

Budowa domu może potrwać sporo czasu, jednak istnieją sposoby na jej przyspieszenie. Pewnych spraw nie da się jednak przewidzieć, dlatego najlepiej już wcześniej nastawić się na pewne opóźnienia w wykonywanych czynnościach. Dobrze poświęcić na to przedsięwzięcie odpowiednią ilość czasu, aby w ostateczności cieszyć się przyjemnym nowym miejscem zamieszkania, do którego będzie się chętnie wracać po ciężkim dniu w pracy. Ten budynek oznacza początek nowego życia, w związku z czym warto wszystko odpowiednio zaplanować, aby uniknąć przykrych zaskoczeń.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy