Co to jest uzbrojenie działki i jak je wykonać?

co to znaczy działka uzbrojona
Spis treści

Posiadanie działki blisko lasu czy jeziora to marzenie wielu osób, które pragną uciec od miejskiego zgiełku i cieszyć się bliskością natury. Teren taki stanowi idealne miejsce na budowę wymarzonego domu, ale zanim będzie można przystąpić do prac budowlanych, działkę należy odpowiednio uzbroić. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest uzbrojenie działki, jakie kroki trzeba podjąć oraz na co zwrócić uwagę podczas realizacji tego etapu inwestycji.

Działka uzbrojona – co to znaczy?

Co to znaczy, że działka jest uzbrojona? Ten termin dotyczy działek wyposażonych w uzbrojenie, które jest konieczne do budowy jakiegokolwiek budynku na tym terenie. Często używa się tego pojęcia w sytuacji, gdy można zrobić przyłącza infrastruktury technicznej z sąsiednich miejsc, w tym także z drogi. Przy uzbrojeniu działki szczególnie liczy się linia energetyczna, a także sieć wodociągowa, kanalizacyjna oraz gazowa.

W jaki sposób można sprawdzić, czy działka jest uzbrojona?

Przy zakupie działki budowlanej konieczna jest weryfikacja wymagań, jakie definiuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzenie, czy doszło do jej uzbrojenia w potrzebne media. Pozwoli to dowiedzieć się, jakie mogą być ograniczenia oraz co trzeba zrobić, aby móc rozpocząć budowę domu. W przypadku działki nieuzbrojonej, dobrze pamiętać o tym, że na zrobienie przyłącza gazowego, elektrycznego, wodociągowego i kanalizacyjnego trzeba poświęcić dużo czasu, co warto wziąć pod uwagę w swoich planach. Ponadto, uzbrojenie działki może wiązać się ze sporymi kosztami.

W celu sprawdzenia uzbrojenia działki należy zgłosić się do Wydziału Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego lub Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, znajdującego się możliwie najbliżej działki. Inną opcją jest pozyskanie informacji, jakie są dostępne na portalu, który prowadzi Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

Od czego zależy koszt uzbrojenia działki?

Po dowiedzieniu się, co to znaczy działka uzbrojona, czas skupić się na kosztach. Warto wiedzieć, że za wszystkie formalności i czynności budowlane płaci inwestor. Za doprowadzenie przyłączy gazowych i elektrycznych do granicy działki odpowiada zarządca na podstawie odpowiedniej umowy. Całkowita kwota, jaką będzie trzeba wydać, zależy w dużej mierze od typu i długości przyłącza, a konkretniej odległości domu od sieci czy szczegółów, takich jak moc przyłączeniowa prądu oraz położenia geograficznego i zarządcy konkretnej sieci. W przypadku dużej odległości od sieci wodociągowej, elektrycznej, gazowej czy kanalizacyjnej, trzeba spodziewać się wyższych kosztów, dlatego warto te czynniki wziąć pod uwagę, sporządzając kosztorys.

Co warto wiedzieć o przyłączu energii elektrycznej?

Wiedząc już, co to znaczy uzbrojona działka i jakie koszty wiążą się z jej uzbrojeniem, czas skupić się na jego konkretnych etapach. Piewszym z nich jest stworzenie przyłącza energii elektrycznej, o które trzeba zadbać przed budową zaraz po zdobyciu pozwolenia. W ten sposób zasili się wszystkie urządzenia elektryczne, które będą potrzebne w trakcie czynności budowlanych. Plac budowy można zasilić przy pomocy przyłącza tymczasowego do użytku jedynie podczas prac lub docelowego, jakie po odbiorze budynku będzie głównym źródłem zasilania.

Zrobienie przyłącza energetycznego dzieli się na kilka części, z których pierwszą stanowi złożenie w lokalnym zakładzie energetycznym wniosku o określenie warunków przyłączenia budynku do sieci. W piśmie powinno być zawarte przybliżone zapotrzebowanie mocy przyłączeniowej, roczne zużycie energii oraz planowany czas rozpoczęcia jej pobierania. Warunki techniczne wydaje się bezpłatnie, a zazwyczaj znajduje się w nich metoda zasilania domu w energię elektryczną, miejsce przyłączenia do sieci razem z punktem instalacji licznika oraz zabezpieczenia głównego. Przyłącze napowietrzne porusza się od słupa linii napowietrznej w kierunku złącza, które mieści się na stojaku dachowym lub w stronę specjalnej konstrukcji, jaka jest przymocowana do ściany budynku. Przyłącze kablowe układa się z kolei w gruncie od znajdującego się najbliżej słupa napowietrznej linii elektroenergetycznej lub tej, która biegnie w ziemi do granicy działki budowlanej. Do warunków przyłączenia zakład energetyczny załącza projekt umowy.

W kolejnym etapie buduje się przyłącze zgodnie z dokumentacją przemysłową i ustaloną trasą linii, którą przeprowadza się we właściwej odległości od pozostałych instalacji. Zarys przyłącza powinien się także znajdować na mapie geodezyjnej działki. Ponadto, przepisy prawa energetycznego mówią o tym, że za przygotowanie projektu i przyłączy jest odpowiedzialny zakład energetyczny.

Na końcu właściciel musi zgłosić gotowość instalacji do przyłączenia w zakładzie energetycznym, który zajmie się jej odbiorem i sporządzeniem inwentaryzacji powykonawczej. Następnie dochodzi do podpisania umowy o dostarczenie energii, której można używać po założeniu licznika. Właścicielem przyłącza oraz licznika zostaje lokalny zakład energetyczny, który od tej chwili jest odpowiedzialny za ich konserwację. W przypadku domu jednorodzinnego potrzeba przyłącza robionego na napięciu 400 V, czyli tzw. trójfazowego.

Jak zadbać o dostępność wody?

Wiedząc już co znaczy działka uzbrojona i co trzeba mieć na uwadze, tworząc przyłącze energii elektrycznej, można zająć się kolejnymi etapami uzbrojenia terenu. Według art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków, przyłącze wodociągowe jest odcinkiem przewodu, który łączy sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją w nieruchomości odbiorcy usług razem z zaworem za wodomierzem głównym. Do jego zrobienia zbędne jest pozwolenie na budowę, a trzeba tylko zgłosić to organowi administracji architektoniczno-budowlanej. W przypadku braku zastrzeżeń w ustawowym terminie, można przystąpić do wykonania przyłącza.

Konieczne jest złożenie wniosku o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz odprowadzenie ścieków należy do obowiązków Gmin, których własnością jest sieć wodociągowa i kanalizacyjna. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy lub powołanym przez nią Miejscowym Zakładzie wodociągów i Kanalizacji, pamiętając o dołączeniu mapy zasadniczej w skali 1:500.

Kolejną czynnością jest przygotowanie projektu przyłącza, aby następnie postarać się o zgodę na jego trasę, którą wydaje Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej przy lokalnym Miejskim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. W dalszej kolejności sporządza się projekt zagospodarowania terenu zawierający plan sytuacyjny przyłącza na działce i poza nią.

działka uzbrojona co to znaczy

Jak wygląda przyłączenie do sieci kanalizacyjnej?

Przyłączenie do sieci kanalizacyjnej wygląda bardzo podobnie jak przy wodociągowej, więc dobrze wykonać je w tej samej chwili. Gdy na działce budowlanej jest możliwe przyłączenie do sieci kanalizacyjnej, to inwestor musi to zrobić. Trzeba przy tym pamiętać o uzgodnieniach z konkretnymi dostawcami mediów, za które odpowiada Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej, gdyż można dzięki nim ochronić istniejące instalacje przed uszkodzeniami.

Za uzbrojenie działki w wodę i kanalizację płaci inwestor, a zakłady, które zarządzają siecią, pokrywają koszty rozbudowy istniejącej kanalizacji bądź wodociągów. Koszty zazwyczaj są uzależnione przede wszystkim od długości całych instalacji, choć wpływ na ceny może mieć również lokalizacja. Po zrobieniu przyłącza musi ono zostać zgłoszone do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w celu dokonania odbioru i spisania protokołu przez inspektora technicznego. Następnie dochodzi do montażu wodomierza oraz parafowania umowy z wodociągami.

Gdy w okolicach działki brakuje sieci wodno-kanalizacyjnej, trzeba zgłosić się do lokalnego urzędu gminy, aby dowiedzieć się, czy będzie można dostać pozwolenie na zrobienie przy domu oczyszczalni ścieków lub szczelnego zbiornika na ścieki bytowe. Warunki tymczasowego rozwiązania gospodarki ściekowej są zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowanie Przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy, którą wydaje gmina.

Przepisy związane z przyłączem gazowym

Zasady zrobienia przyłącza gazowego są zawarte w 3 ustawach: Prawo Energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r., Prawo budowlane z 2 października z 2013 i Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2 lipca 2010 r. w kwestii dokładnych warunków funkcjonowania systemu gazowego. Cały proces dzieli się na 3 etapy, z których pierwszym jest postaranie się o warunki przyłączenia domu do sieci gazowej, które przedsiębiorstwo gazownicze wydaje na wniosek inwestora. W sytuacji inwestorów indywidualnych procedura trwa do 21 dni. Przed złożeniem wniosku trzeba zobaczyć na stronie danego przedsiębiorstwa gazowniczego, co trzeba do niego dołączyć.

W dalszej kolejności konieczne jest złożenie wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. W Polsce mieści się mnóstwo zakładów, które zajmują się dostarczaniem gazu, z których każdy ma swoje regulaminy i wzory wniosków, więc odpowiedni dokument trzeba pobrać ze strony miejscowego przedsiębiorstwa lub jego siedziby. Na podstawie warunków przyłączenia i umowy rozpoczyna się działania projektowe, a projekt jest konieczny, aby móc poprosić o pozwolenie na budowę.

Aby zacząć prace wykonawcze, trzeba mieć uprawomocnioną decyzję o pozwoleniu na budowę, wydaną przez organ administracji architektoniczno-budowlanej. Budową przyłącza gazowego zajmuje się konkretny wykonawca, którego wybiera spółka gazownicza. Robi to on po wcześniejszym opracowaniu projektu budowlanego sieci gazowej i zdobyciu pozytywnych decyzji administracyjnych. Musi także określić usytuowanie zaworu głównego, które musi odpowiadać warunkom ustalonym przez zakład gazowniczy. Gdy prace zostaną zakończone, sprawdzi szczelność sieci gazowej, zapisując wynik w protokole.

Wymaga się również pozytywnej opinii kominiarskiej, która potwierdzi drożność przewodów spalinowych i wentylacyjnych. Gdy dojdzie już do odbioru instalacji, zakład gazowy musi przesłać powiadomienie o gotowości sieci do realizacji dostaw gazu.

W ostatnim etapie dochodzi do rozliczeń i podpisania umowy kompleksowej ze sprzedawcą gazu, która pozwoli na korzystanie z instalacji, a następnie dochodzi do zamontowania gazomierza. Według prawa budowlanego wymagana jest coroczna kontrola instalacji.

Koszt przyłączenia do sieci gazowej jest zależny przede wszystkim od długości instalacji przyłączeniowej i poziomu jej skomplikowania, a ceny ulegają zmianie zależnie od lokalizacji czy przedsiębiorstwa gazowniczego. Do wydatków zalicza się również: opłata za wydanie warunków technicznych, projekt budowlany instalacji, geodeta, opłata przyłączeniowa, montaż szafki gazowej i czynność odbioru przyłącza razem z kosztem robocizny oraz materiałów budowlanych.

Co z dostępem do drogi publicznej?

Poza uzbrojeniem w potrzebne media, do odpowiedniego użytkowania działki budowlanej niezbędny jest dostęp do drogi publicznej, którego brak może narazić inwestora na spore straty. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, trzeba go posiadać, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli działki brakuje w MPZP, trzeba mieć dostęp, aby dostać warunki zabudowy terenu.

W sytuacji braku bezpośredniego dostępu do drogi publicznej i możliwości dojazdu przez inną działkę, trzeba postarać się o urzędowe ustanowienie służebności gruntowej. Jest to możliwe 3 metodami: poprzez umowę, orzeczenie sądowe bądź zasiedzenie. Jeśli dojdzie do tego na podstawie umowy, właściciel nieruchomości obciążonej zgadza się na przejazd przez konkretny fragment jego terenu. Właściciel nieruchomości pozbawiony dostępu może pokryć wynagrodzenie za przejazd, jednak nie ma takiego obowiązku. Powinno dojść do ujawnienia ustanowienia służebności w księgach wieczystych obu nieruchomości.

Wiedząc, z czym się wiąże uzbrojona działka i co to znaczy, trzeba pamiętać, że jej uzbrojenie jest obowiązkowe, a bez niego niemożliwe będą jakiekolwiek prace budowlane na tym terenie. Zazwyczaj wszelkie czynności z nim związane wiążą się z kosztami wynoszącymi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak poświęcić trochę funduszy, aby móc cieszyć się budynkiem mieszkalnym w przyjemnym miejscu w otoczeniu przyrody.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy