Informacje odnośnie pracy kierownika budowy w trakcie stawiania budynku

Spis treści

Każda osoba decydująca się na budowę własnego domu musi pamiętać o spełnieniu pewnych obowiązków związanych z Prawem budowlanym. Zazwyczaj trzeba zatrudnić kierownika nadzorującego przebieg wszelkich czynności i odpowiadającego za wszystko, co ma miejsce na placu budowy. Z tego artykułu będzie można się dowiedzieć, jakie są jego szczegółowe obowiązki i kiedy jego obecność podczas stawiania obiektu jest konieczna.

W jakich sytuacjach trzeba zatrudnić kierownika budowy?

Polskie prawo budowlane jednoznacznie wskazuje, w jakich sytuacjach trzeba zatrudnić kierownika budowy. Musi on być obecny podczas stawiania takich obiektów, przy których niezbędne jest pozwolenie na budowę, a także w sytuacji niektórych inwestycji, których realizuje się na podstawie zgłoszenia, takich jak, chociażby wolno stojące budynki mieszkalne. W przypadku mniej skomplikowanych prac zdarza się, że organ, jaki wydaje pozwolenie, dopuszcza możliwość rozpoczęcia przedsięwzięcia bez ustanawiania tej funkcji, choć przy budowie domu wydaje się to być mało prawdopodobne.

Czym należy się kierować przy wyborze kierownika budowy?

W przypadku realizacji domu z generalnym wychowawcą, kierownika budowy zazwyczaj zapewnia generalny wykonawca. Większe przedsiębiorstwa mają do dyspozycji dwóch lub trzech ekspertów, umożliwiając inwestorowi wybór jednego z nich. Podczas prowadzenia inwestycji metodą gospodarczą trzeba poszukać tej osoby, przeglądając ogłoszenia w Internecie lub poradzić się znajomych, którzy mają już za sobą takie przedsięwzięcie. Przyda się w tym przypadku sprawdzenie doświadczenia specjalisty i opinii o nim u wcześniejszych zleceniodawców. Warto także zdecydować się na kogoś, kto ma za sobą nadzór nad budową realizowaną w takiej samej technologii.

Kierownik musi nadzorować budowę na jej wszystkich etapach, dlatego tak istotna jest jego wiedza i doświadczenie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie jakości pracy tej osoby, podczas trwania całego przedsięwzięcia można dokonać zmiany na kogoś innego. Jest to jednak nieco bardziej skomplikowanej, jeśli to deweloper odpowiada za wybór człowieka pełniącego tę funkcję. Gdy w umowie brakuje odpowiednich zapisów, a czynności przeprowadza się według obowiązujących zasad, to może on odmówić zgody na żądanie inwestora.

Czym zajmuje się podczas budowy domu kierownik budowy?

Kierownik budowy powinien przede wszystkim nadzorować całą inwestycję i prowadzić dziennik. Gdy już dojdzie do pisemnego przekazania terenu, musi on go zabezpieczyć oraz umieścić tablicę informacyjną, która zawiera, chociażby numer pozwolenia, imię i nazwisko inwestora czy organ nadzoru budowlanego. Rzetelny kierownik powinien prezentować osobie inwestującej w to przedsięwzięcie części prac, których ujrzenie później będzie niemożliwe ze względu na ich zakrycie lub zaniknięcie, a mogą to być, np. wykopy, zbrojenie lub ocieplenie stropu. Bierze on także udział w procesie odbioru obiektu, potwierdzając na piśmie, że budynek postawiono według projektu i sztuki, a także użyto do tego materiałów, jakie dopuszczono do obrotu. Na zakończenie wszystkich czynności trzeba złożyć dokumentację powykonawczą w organie wydającym pozwolenie.

budowa domu cena za m2

Czym różni się rola kierownika budowy od nadzoru inwestorskiego?

W trakcie budowy domu kierownik budowy pełni nieco inne obowiązki w porównaniu z nadzorem inwestorskim wbrew przekonaniu wielu ludzi, dla których jest to pierwsza inwestycja budowlana. Do głównych zadań kierownika należy reprezentowanie interesów wykonawcy i pilnowanie, aby przebieg całego przedsięwzięcia odpowiadał obowiązującym przepisom. Dla osoby zajmującej się nadzorem inwestorskim liczy się z kolei przede wszystkim standard prowadzonych czynności oraz właściwą jakość materiałów prowadzonych podczas procesu inwestycyjnego. Mnóstwo inwestorów z przyczyn finansowych decyduje się na rezygnację z wynajmowania specjalisty do pilnowania wykonawcy, co należy uznać za spory błąd, który w przyszłości może doprowadzić do poważnych problemów. Rzetelny nadzór daje gwarancję tego, że standard i jakość będą zgodne z tymi, jakie zamówił inwestor, chroniąc go jednocześnie przed oszustwem. Ponadto, należy podkreślić, że zabrania się pełnienia obu funkcji przez 1 osobę.

Kwestie prawne związane z zatrudnieniem kierownika budowy

Odpowiedzialność ponoszona podczas budowy domu przez kierownika budowy jest zawarta w przepisach karnych, cywilnych i zawodowych (Prawo budowlane). Inspektor nadzoru i projektant będące osobami, które same pełnią określone funkcje na budowie również odpowiadają za wszelkie błędy oraz możliwe zagrożenia dla zdrowia oraz życia. Mogą oni też ponieść konsekwencje zawodowe, o co inwestor ma prawo zabiegać. W kwestiach związanych z pracą organem orzekającym jest odpowiedni wojewoda, który może zarządzić obowiązek powtórnego zdania egzaminu na uprawnienia lub zakazać sprawowania samodzielnej funkcji technicznej przez okres od roku do nawet 5 lat. Aby wyegzekwować od kierownika odpowiedzialność cywilną, należy zgłosić sprawę do sądu, powołując się na zapisy w umowie łączącej obie strony. Proces może się ciągnąć przez wiele lat, a do tego oznacza spore wydatki na rzeczoznawców.

Wiedza odnośnie obowiązków kierownika budowy, a także tego, kiedy jego obecność podczas przedsięwzięcia jest konieczna i co należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze, może znacznie ułatwić cały proces. W przypadku jakichkolwiek problemów z osobą pełniącą tę funkcję, przyda się także znajomość wspomnianych przepisów prawa budowlanego. Wszystkie powyższe informacje mogą zdecydowanie pomóc w realizacji marzenia o postawieniu własnego budynku mieszkalnego, w którym spędzi się resztę życia.

Najnowsze wpisy

Powiązane wpisy